Spam Sms ve Eposta Tarih Mi Oluyor?

spam

Siz de benim gibi uzun yıllar aynı telefon numarasını ve mail adresini kullandıysanız bunları duymayan bir sağır sultan kalmıştır.Numaramızı ve mail adresimizi bankalara,yiyecek sipariş verdiğimiz dükkânlara,yüzlerce foruma verdik.Bilgilerimizin bu kadar fazla mecraya yayılmasıyla birlikte fırsatçılara gün doğdu.Çoğu forum,işyeri hatta mobil operatörler bizim bilgilerimizi bizden türlü cambazlıklarla aldıkları izinlerle kendileri için ya da üçüncü şahısları için spam kaynağı olarak kullandılar.1 Mayıs 2015’ten sonra işler biraz değişecek gibi görünüyor.

 

Resmi gazetede yayımlanan 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun 1 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe girecek.Peki bu kanun neler getiriyor?

  • 1 Mayıs 2015’ten itibaren tüketiciden yazılı veya her türlü iletişim aracıyla onay almadan hiçbir şekilde elektronik ileti gönderilemeyecek.Onayı alan ve iletiyi gönderen şirket tüketiciden aldığı onayı istendiği zaman kanıtlamakla mükellef.
  • Gönderilecek elektronik iletinin içeriği kullanıcıdan alınan onaya uygun olmalıdır.
  • Alıcılar hiçbir gerekçe belirtmeksizin ticari elektronik iletileri almayı reddedebilir.
  • Red talebinin ulaşmasıyla birlikte hizmet sağlayıcı 3 gün içerisinde elektronik ileti göndermeyi durdurur.
  • Yapılan işlemler nedeniyle elde edilen verilerin güvenliğinden hizmet sağlayıcı sorumludur.
  • Kişisel veriler ilgili kişinin onayı olmadan üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

 

 

Kanuna uymayıp hala spam ileti gönderen şirketleri Gümrük ve Ticaret Bakanlığı üzerinden ya da e-devlet modülüne eklenecek yeni bir şikayet mekanizması ile ilgili birimlere bildireceğiz.Kanunun yürürlüğe girmesine az bir zaman kaldı.Bakalım spam iletilerde azalma olacak mı.Ayrıca resmi gazetede yayımlanan kanunun tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Kendi Vpn Sunucumuzu Kuruyoruz

Merhaba arkadaşlar.Vpn’in ne olduğunu tarif etmeye gerek yok sanırım.Kişisel güvenliğine önem veren veya yasakları aşmak isteyenler bir şekilde vpn kullanıyorlar.Ama herkesin adını duyduğu Hotspot Shield tarzı vpn sağlayıcılar genellikle log tutarlar yani internette tamamen anonim olarak gezemeyiz.Bir de vpn kullanımını suistimal edip man in the middle attack dediğimiz hacker saldırıları en çok bu tip herkesin kullandığı vpn sunucularına düzenlenir.

Elimde fazladan bir azure hesabı vardı.Gelin hep birlikte kendi vpn sunucumuzu kurmayı öğrenelim.

 

1-)Azure’da sanal makine oluşturalım

Öncelikle azure hesabımıza giriş yapıyoruz.


openvpn1

1.1-New tabına tıklıyoruz

openvpn2

1.2-Sunucu ayarlarımızı seçiyoruz

openvpn3

1.3-Gösterilen yere tıklıyoruz

openvpn4

1.4-Endpoints’e tıklıyoruz

openvpn5

1.5-port ayarlarını yapıyoruz

2-)Putty ile Sunucumuza Bağlanalım

Öncelikle buraya tıklayarak linux server ile haşır neşir olanların çok iyi bildiği Putty‘i indirelim ve çalıştıralım.

putty1

2.1-Putty Bağlantı ayarları

Aç butonuna tıkladıktan sonra aşağıdaki terminal ekranı karşımıza gelecek.

putty2

2.2-Kullanıcı adımızı ve şifremizi yazıyoruz

Kullanıcı adı ve şifremizi yazdıktan sonra şimdi sıra geldi sunucumuza OpenVPN kurulumuna önce aşağıdaki kodu çalıştırıyoruz.

Yukarıdaki kod OpenVPN programını sunucumuza indirmeye yarar.

putty32.3-Kod çalıştıktan sonra

Daha sonrasında aşağıdaki kodu yazarak az önce indirdiğimiz programı serverimize kuralım.


putty7

2.4-Kurulum tamamlandıktan sonra

Son olarak aşağıdaki kodu yazarak openvpn şifremizi belirleyelim.

 

putty92.5-Şifre başarıyla oluşturuldu.

3-)Sunucumuza Bağlanalım

Buraya tıklayarak işletim sistemimize uygun Open VPN istemcisini indiriyoruz.Gerekli bilgileri girdikten sonra artık daha anonimiz.


 

Kitap# Andy Weir-Marslı

WP_20150407_030

Fotograf Erkan Dikmen

Kitabın yazarı Andy Weir ilk başta bu kitabı e-book formatında ücretsiz olarak yayınlamış.Kitap büyük ilgi görünce Weir bir yayınevinden teklif almış.Daha sonrasında kitap, Amazon’da en çok satanlar listesine girdi.Ülkemizde ise İthaki Yayınevi tarafından çok güzel bir çeviri ile basılan kitabı duyar duymaz aldım.Kitabın çevirmeni Emre Aygün’e teşekkür ediyorum.Kitabın içindeki küfürleri bile olduğu gibi çevirmiş.

Kitabın ön yüzündeki şu yazı bile bilimkurgu severleri kendine çekmeye yeter bence:

O,DÜNYANIN EN ÜNLÜ ADAMI SORUN ŞU Kİ DÜNYADA DEĞİL

KONUSU (ARKA KAPAKTAN):
Altı gün önce, Mark Watney Mars’a ayak basan ilk insanlardan biriydi. Şimdi ise, orada ölmesi neredeyse kesin.

Buradan sonrasında kitap ile ilgili spoiler vardır!!!

DEĞERLENDİRMEM

NASA’nın Ares 3 adlı bir Mars görevine katılanlardan birisi de Mark Watney’dir.Mark’ın bu görev için Mars’a gitmesindeki en büyük etken botanist olması.Görev ilk günlerinde sıkıntısız ilerlemektedir ama birden kum fırtınası çıkar ve görev iptal edilir.Tam bu sırada aracın iletişim anteni kopar ve Mark’ın vücuduna saplanır.Uzay elbisesi hasar alır ve hızla basınç kaybetmeye başlar.Görev arkadaşları Mark’ın öldüğünü sanırlar ve onu bırakıp araçla dönüş yolculuğuna çıkarlar.Mark akan kanın pıhtılaşması sebebiyle ölmemiştir.İçinizden şanslı adammış diyeniniz çıkabilir.Marsta tek başına kalmanın neresi şans ise…

 

Şimdi hepimiz düşünelim Mars’ta yaralı şekilde tek başınıza kalmışsınız.Koskoca gezegende tek başınızasınız.İletişim anteni koptuğundan dünya ile ilişkiniz kopmuş.Dünya size 2 sene uzaklıkta.Oksijen,yiyecek,içecek her şey sınırlı.Ortam o kadar sessiz ki tek duyabildiğiniz şey kalbinizin küt küt atışı…

 

Unutmayalım ki Mark NASA’nın seçtiği dahi bir kişi üstelik çok da eğlenceli bir karakter.Öyle ki dünya ile iletişim kurduğunda bile NASA ile dalga geçebiliyor.

Spoiler
[12:04] JPL: Ayrıca, lütfen diline sahip çık. Yazdığın her şey, tüm dünyada canlı olarak yayınlanıyor. [12,15] Watney: Bakın! Memelere bakın! –> (.Y.)

 

Botanik,fizik,kimya bilgisini kullanarak bu zorlukların üstesinden gelmek zorunda.Tüm kitap Mark’ın tuttuğu günlüklerden oluşuyor.(Mars’taki gün kavramı Dünya’dan yarım saat fazla olduğu için kitapta SOL olarak kullanılmaktadır)Eğer Mars’ta terk edilmiş olsanız yanınızda olmasını istediğiniz kişi kesinlikle Mark Watney olurdu.

 

Yazar Hakkında

On beş yaşından beri programcılık yapan ve halihazırda yazılım mühendisi olarak çalışan Andy Weir , ilk romanı Marslı’yı internette yayımlamasının ardından büyük bir ilgi ile karşılaştı.Bu ilginin ardından roman, yayın hakları satın alınıp basıldı.

andy_weir

 

Son olarak 2015 yılının sonlarına doğru Ridley Scott tarafından romanın bir filmi de çıkacak.