Kategoriler
C

C Programlama Dili – Döngüler

Döngüler bir işi belirlediğimiz sayıda yapan kod bloklarıdır.Örneğin faktöriyel hesabı yapacaksak n tane sayıyı birbiriyle çarpmamız gerekecek.Burada çarpma işlemi n defa yapılacağından döngülere ihtiyaç duyarız.Döngülerde iki temel aşama vardır.Bunlardan ilki kontrol kısmıdır.İkincisi ise döngünün yapacağı iştir.Döngülerde kontrol kısmında hata varsa döngümüz çalışmayabilir ya da sonsuz döngü oluşabilir.Bu yazımda 3 döngüden bahsedeceğim.Bunlar; while,do while ve for yapılarıdır. […]

Kategoriler
C

C Programlama Dili – Koşullu (Conditional) İfadeler

C ve diğer birçok dilde şartların sağlanıp sağlanmadığını kontrol etmek için if yapısı kullanılır. 5.1)If

If koşulumuzdan sonra tek bir satır komut çalışacaksa yukarıdaki gibi tanımlayabiliriz.Ama if koşulumuzdan sonra birden fazla komut çalışacaksa bunları süslü parantez {} içine almalıyız.

Hemen ufak birkaç örnek yapalım. Kullanıcının girdiği değer 20’den büyükse ekrana girdiğiniz sayı 20’den büyüktür yazan program.

Klavyeden girilen […]

Kategoriler
C

C Programlama Dili – Değişkenler ve Matematiksel İşlemler

Değişken kısaca programın çalışması sırasında çeşitli türlerde atama yaptığımız veri tutuculardır. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli şey ise yazacağımız programda ihtiyacımız olan değişken türü hangisi ise onu seçmeliyiz.Aksi takdirde yapacağımız işlemlerde yanlışlık olabilir.Değişken türleri ile ilgili tabloya aşağıdan ulaşabilirsiniz. Not:Yukarıdaki değerler derleyiciden derleyiciye farklılık gösterebilir. 4.1)Değişken tanımlama Değişkenleri aşağıdaki gibi tanımlayabilirsiniz.

4.2)Değişkenlere ilk değer ataması […]