Kitap# Andy Weir-Marslı

WP_20150407_030

Fotograf Erkan Dikmen

Kitabın yazarı Andy Weir ilk başta bu kitabı e-book formatında ücretsiz olarak yayınlamış.Kitap büyük ilgi görünce Weir bir yayınevinden teklif almış.Daha sonrasında kitap, Amazon’da en çok satanlar listesine girdi.Ülkemizde ise İthaki Yayınevi tarafından çok güzel bir çeviri ile basılan kitabı duyar duymaz aldım.Kitabın çevirmeni Emre Aygün’e teşekkür ediyorum.Kitabın içindeki küfürleri bile olduğu gibi çevirmiş.

Kitabın ön yüzündeki şu yazı bile bilimkurgu severleri kendine çekmeye yeter bence:

O,DÜNYANIN EN ÜNLÜ ADAMI SORUN ŞU Kİ DÜNYADA DEĞİL

KONUSU (ARKA KAPAKTAN):
Altı gün önce, Mark Watney Mars’a ayak basan ilk insanlardan biriydi. Şimdi ise, orada ölmesi neredeyse kesin.

Buradan sonrasında kitap ile ilgili spoiler vardır!!!

DEĞERLENDİRMEM

NASA’nın Ares 3 adlı bir Mars görevine katılanlardan birisi de Mark Watney’dir.Mark’ın bu görev için Mars’a gitmesindeki en büyük etken botanist olması.Görev ilk günlerinde sıkıntısız ilerlemektedir ama birden kum fırtınası çıkar ve görev iptal edilir.Tam bu sırada aracın iletişim anteni kopar ve Mark’ın vücuduna saplanır.Uzay elbisesi hasar alır ve hızla basınç kaybetmeye başlar.Görev arkadaşları Mark’ın öldüğünü sanırlar ve onu bırakıp araçla dönüş yolculuğuna çıkarlar.Mark akan kanın pıhtılaşması sebebiyle ölmemiştir.İçinizden şanslı adammış diyeniniz çıkabilir.Marsta tek başına kalmanın neresi şans ise…

 

Şimdi hepimiz düşünelim Mars’ta yaralı şekilde tek başınıza kalmışsınız.Koskoca gezegende tek başınızasınız.İletişim anteni koptuğundan dünya ile ilişkiniz kopmuş.Dünya size 2 sene uzaklıkta.Oksijen,yiyecek,içecek her şey sınırlı.Ortam o kadar sessiz ki tek duyabildiğiniz şey kalbinizin küt küt atışı…

 

Unutmayalım ki Mark NASA’nın seçtiği dahi bir kişi üstelik çok da eğlenceli bir karakter.Öyle ki dünya ile iletişim kurduğunda bile NASA ile dalga geçebiliyor.

Spoiler
[12:04] JPL: Ayrıca, lütfen diline sahip çık. Yazdığın her şey, tüm dünyada canlı olarak yayınlanıyor. [12,15] Watney: Bakın! Memelere bakın! –> (.Y.)

 

Botanik,fizik,kimya bilgisini kullanarak bu zorlukların üstesinden gelmek zorunda.Tüm kitap Mark’ın tuttuğu günlüklerden oluşuyor.(Mars’taki gün kavramı Dünya’dan yarım saat fazla olduğu için kitapta SOL olarak kullanılmaktadır)Eğer Mars’ta terk edilmiş olsanız yanınızda olmasını istediğiniz kişi kesinlikle Mark Watney olurdu.

 

Yazar Hakkında

On beş yaşından beri programcılık yapan ve halihazırda yazılım mühendisi olarak çalışan Andy Weir , ilk romanı Marslı’yı internette yayımlamasının ardından büyük bir ilgi ile karşılaştı.Bu ilginin ardından roman, yayın hakları satın alınıp basıldı.

andy_weir

 

Son olarak 2015 yılının sonlarına doğru Ridley Scott tarafından romanın bir filmi de çıkacak.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.