Microsoft Build 2015 Hakkında

build1320150429_web

29 Nisan – 1 Mayıs tarihleri arasında San Francisco’da düzenlenen BUILD 2015, Seo Satya Nadella‘nın açılış konuşmasıyla başladı.Windows,XBOX,Windows Phone platformlarını kullanan geliştiricileri bir araya getiren etkinlikte; Microsoft’un geliştirmekte olduğu veya kısa zamanda piyasaya süreceği birçok yenilik ile ilgili bilgi paylaşıldı.Bunlara hep birlikte göz atalım.

 

Ios ve Android uygulamaları Windows Store’a kolayca portlanabilecek


 

 

Microsoft, Project IslandWood(IOS) ve Project Astoria(Android) adında iki yeni program açıkladı. Geliştiricilere ciddi manada kolaylık sağlayacak Project IslandWood ile Objective C dilinde yazılmış Ios uygulamaları yeniden derlenerek Windows 10’da çalışabilir hale gelecek.Project Islandwood ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.Diğer proje olan Astoria’da ise yayınlanan SDK ile android uygulama geliştiricileri ufak değişiklikler yaparak uygulamalarını windows platformuna aktarabilecekler.Project Astoria detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

İlk 3 senede 1 milyar Windows 10’lu cihaz


 

build1220150429_web

Microsoft, Windows 10’un ilk 3 senede 1 milyar cihaza kurulacağını ön görüyor.Windows 10’un tek platform olması yani xbox,windows phone ve pc de ortak çalışması Microsoft’un bu öngörüsünü destekliyor.Ayrıca Windows 10 ilk sene ücretsiz olacak.

Yeni tarayıcının adı belli oldu Microsoft Edge


 

build420150428_web

Daha önceden Project Spartan adıyla bildiğimiz tarayıcının ismi resmi olarak duyuruldu.Microsoft Edge, Internet Explorer’ın devamı niteliğinde bir tarayıcı değil tamamen sıfırdan yazılmış yepyeni bir tarayıcı.Internet Explorer, özellikle kurumsal uygulamalarda çok fazla kullanıldığı için geriye uyumluluk çok önemli.Hem geriye uyumluluk hem de yeni teknolojilerin desteklenmesi Internet Explorer’ın rakiplerinin gerisinde kalmasına neden oluyordu.Edge ise sıfırdan kodlandığı için hem günümüz teknolojisini destekliyor hemde benchmark sonuçlarında rakiplerini geçmeyi başarıyor.Yeni tarayıcının benchmark sonuçlarına aşağıdan bakabilirsiniz.

microsoft_edge_first_benchmarks_a

microsoft_edge_first_benchmarks_b

Windows Phone telefonlar, Continuum ile PC gibi kullanılabilecek.


 

DSC_0593

Günümüzde telefon donanımlara 10 sene önceki pc donanımlarını geçmiş durumda.Bu cihazlardan kim daha fazla yararlanmak istemez ki.Continuum tam da bu amaca hitap ediyor.Windows 10 ile birlikte Windows Phone cihazlarını televizyon ya da monitöre bağladığımızda artık tam bir pc deneyimi yaşayacağız.Continuum uygulaması yeni donanım gerektirdiği için muhtemelen mevcut Windows Phone’lu cihazlarda çalışmayacak.Joe Belfiore’nin Continuum tanıtım videosu

 

MacOS ve Linux geliştiricilerine Visual Studio Code geliştirme paketi


 

MacWinLinux2

Artık MacOS ve Linux geliştiricileri de Visual Studio’yu kullanabilecekler.Visual Studio Code ile ilgili detaylı bilgi almak ve SDK’yı indirmek için buraya göz atabilirsiniz.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.