Minecraft Yasaklanıyor

Merhaba arkadaşlar, hepimiz Minecraft oyununu oynamışızdır ya da oynayan bir arkadaşımız, akrabamız vardır. Oyunda basitçe kutucuklardan kendimize bir dünya yaratıyoruz ve hayatta kalmaya çalışıyoruz diyebiliriz. Bu yazıyı yazmadan yaklaşık bir buçuk ay öncesinde ana haber bültenlerine Minecraft oyununun yasaklanacağı ile ilgili haberler çıkmıştı.Hatırlayanınız vardır yoksa bile aşağıdan izleyebilirsiniz.

Minecraft oyununu bilenler yukarıdaki haberi kahkaha atarak bir o kadar da sinirlenerek izlemiştir diye tahmin ediyorum. Oyun dünyasının en zararsız hatta yararlı denilebilecek oyunu ile ilgili kendisine “uzman” diyen kişinin yorumlarına dikkatinizi çekerim. Uzman hanımefendinin de bir suçu yok. Minecraft oyunu hakkında bir bilgisi olmadığı da belli. Her neyse bu haberden sonra “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı” oyun hakkında soruşturma başlatmıştı. Soruşturma raporunda şu tespitlere yer verildi.

  • Oyunun içeriğinde ev, tarla, köprü gibi yapılar oluşturulabildiği için yaratıcılığı geliştirdiği düşünülse de bu yapıların yıkılmaması için diğer mobların (yaratıkların) öldürülmesine gerek duyulmaktadır. Kısacası şiddete dayalı bir oyundur.
  • Oynayan çocukların yaş ve gelişim özellikleri dikkate alındığında, soyut düşünceye sahip olmayan çocukların oyunda yer alan dünyayla gerçek dünyayı ayırt edemedikleri görülmektedir.
  • Oyun yüzünden çocukların, hayvanlara eziyet edebilecekleri, hayvanların hiç acı çekmediğini düşündükleri, şiddet içeren hareketlerde bulundukları, zarar verilen mobların acı çekmeden ölmeleri nedeniyle çocukların, davranışlarının sonuçlarını düşünmeden hareket ettikleri tespit edilmiştir.
  • Çocukların diğer oyuncularla bu oyunu oynayabilmeleri, gerçek dünyada arkadaş edinebilmek için gerekli çabayı göstermemelerine ve sosyal izolasyon nedeniyle daha çok yalnızlaşmalarına neden oluyor.
  • Birden çok oyuncu tarafından oynanabilmesi, çocuğun tanımadığı kişilerle iletişim kurmasına ve sosyal risklere, istismar edilmesine yol açabilir.

Bakanlığın oyunu yasaklayabilmesi için mahkemeden “yasak kararı” alması gerekli. Hep birlikte izleyip göreceğiz.Ayrıca Teknoseyir ekibinden Levent Pekcan ve Murat Gamsız’ın bu konuda görüşlerini de aşağıdan izleyebilirsiniz.


 


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.