Spam Sms ve Eposta Tarih Mi Oluyor?

spam

Siz de benim gibi uzun yıllar aynı telefon numarasını ve mail adresini kullandıysanız bunları duymayan bir sağır sultan kalmıştır.Numaramızı ve mail adresimizi bankalara,yiyecek sipariş verdiğimiz dükkânlara,yüzlerce foruma verdik.Bilgilerimizin bu kadar fazla mecraya yayılmasıyla birlikte fırsatçılara gün doğdu.Çoğu forum,işyeri hatta mobil operatörler bizim bilgilerimizi bizden türlü cambazlıklarla aldıkları izinlerle kendileri için ya da üçüncü şahısları için spam kaynağı olarak kullandılar.1 Mayıs 2015’ten sonra işler biraz değişecek gibi görünüyor.

 

Resmi gazetede yayımlanan 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun 1 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe girecek.Peki bu kanun neler getiriyor?

  • 1 Mayıs 2015’ten itibaren tüketiciden yazılı veya her türlü iletişim aracıyla onay almadan hiçbir şekilde elektronik ileti gönderilemeyecek.Onayı alan ve iletiyi gönderen şirket tüketiciden aldığı onayı istendiği zaman kanıtlamakla mükellef.
  • Gönderilecek elektronik iletinin içeriği kullanıcıdan alınan onaya uygun olmalıdır.
  • Alıcılar hiçbir gerekçe belirtmeksizin ticari elektronik iletileri almayı reddedebilir.
  • Red talebinin ulaşmasıyla birlikte hizmet sağlayıcı 3 gün içerisinde elektronik ileti göndermeyi durdurur.
  • Yapılan işlemler nedeniyle elde edilen verilerin güvenliğinden hizmet sağlayıcı sorumludur.
  • Kişisel veriler ilgili kişinin onayı olmadan üçüncü kişilerle paylaşılamaz.

 

 

Kanuna uymayıp hala spam ileti gönderen şirketleri Gümrük ve Ticaret Bakanlığı üzerinden ya da e-devlet modülüne eklenecek yeni bir şikayet mekanizması ile ilgili birimlere bildireceğiz.Kanunun yürürlüğe girmesine az bir zaman kaldı.Bakalım spam iletilerde azalma olacak mı.Ayrıca resmi gazetede yayımlanan kanunun tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

 

 


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.