WordPress Dersleri #1 – Alan Adı(Domain) Satın Alma

Merhaba arkadaşlar bugün wordpress sitemizi kurmak için ilk adımımız olan alan adı(domain) satın alma işleminden bahsedeceğim. Öncelikle web sitemizi ne amaçla kurduğumuza karar vermeliyiz. Örneğin teknoloji ile alakalı bir blog kuracak isek bunu daha  da özele indirgeyerek sadece havacılık teknolojileri ile ilgili blog tutmak daha yararlı olacaktır. Kararımızı verdikten sonra içeriğimize de uyacak şekilde alan adımızı belirlemeliyiz. Alan adımızı belirledikten sonra kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmeliyiz.

Peki alan adımızın boşta olup olmadığını nasıl kontrol ederiz?

Alan adı sorgulaması yapabilmek için bir çok site mevcut ben alan adımı turhost.com‘dan aldığım için bunun üzerinden anlatacağım. İlk önce buraya tıklayarak siteye girelim. Karşımıza çıkan alan adı satın almak istiyorum sekmesine tıklayalım.

[one_third]turhostdomain[/one_third]Fotoğrafta görünen yerden alan adınızı sorgulayabilirsiniz. Eğer alan adımız boşta ise hemen satın almalıyız. Bazı sorgu siteleri sorgulanan alan adlarının kayıtlarını tutarak işe yarayabilecek, kaba tabirle para edecek alan adlarını kendileri satın almaktadır. Buna dikkat etmeliyiz.

 

 


 


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.