Aws S3 üzerinde statik site host etmek

Koronavirus salgını yüzünden remote çalışmaya başladığımız ve salgının yayılmasını azaltmak için dışarı çıkmadığımız şu günlerde Samet Kabay ile akşamları uğraşacağımız bir projeye başladık. Açıkçası kodlama tarafında çok destek olamadım. Daha çok websitenin host edilmesi, domain kayıtlarının oluşturulması, CI/CD pipeline kurma işlerini üstlendim. Covid19 apisini kullanarak dünyadaki koronavirus salgınını gösteren bir web sitesi yapacağız. Projenin ön yüzü react ile yazıldı.

Yazı dizimiz 3 bölümden oluşacak:

1.) Aws S3 üzerinde statik olarak website host etmek.

2.)Projeye CI/CD pipeline kurulması.

3.)Route 53 ve cloudfront kullanarak projenin dağıtılması.

React ile yazılmış bir projeyi host etmek için aws s3 kullanacağız. S3 tercih etmemizin nedeni ise projenin statik olması ve hızlıca yayına alabiliyor olmamız.

Öncelikle virusmapcorona.com adında bucket oluşturuyoruz.

S3 bucket oluşturdutan sonra Properties>Static website hosting sekmesine gidiyoruz. Use this bucket to host a website seçeneğini işaretliyoruz. Projenin root html dosyasını yazıyoruz. React için build aldığımızda default olarak index.html oluştuğu için ben index.html yazıyorum.

Şimdi sıra projemizde build olarak oluşturduğumuz bucket’a elle upload etmekte. Bir sonraki yazımda Azure Devops kullanarak CI/CD pipeline oluşturup bu işi de otomatikleştireceğiz.

Bingo http://virusmapcorona.com.s3-website.eu-central-1.amazonaws.com/ adresine gittiğimizde haritamız açıldı.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.