Azure Devops ile CI/CD Pipeline Oluşturmak

Önceki yazımda projemizi s3 üzerinde host etmiştik fakat projede geliştirme yaptıktan sonra her seferinde elle s3 bucketa upload etmek yerine pipeline oluşturmaya karar verdik. https://azure.microsoft.com/tr-tr/services/devops/ adresinden hesabımızı oluşturuyoruz. Sonrasında yeni bir organizasyon oluşuturuyoruz.

Organizasyon oluşturduktan sonra pipeline yaratmaya başlayabiliriz. Pipeline>Pipelines>Create Pipeline yolunuz izliyoruz.

Repository seçimi yaptıktan sonra ise;
npm install ve npm run build adımlarını çalıştıracak adımları oluşturuyoruz. En son adımda ise çıkan paketimizin artifact repositorye upload ediyoruz.

Şu aşamada react projemizin bulunduğu klasörde npm install && npm run build komutları çalıştı. Çıkan build klasörü ise artifact repository’e upload edildi. Bir sonraki aşamada ise artifact repositoryden dosyamızı alıp s3 bucketa upload eden release aşamasını oluşturacağız. Pipeline>Releases> New pipeline adımlarını takip ediyoruz. Artifact repositorymizi seçiyoruz. Stage 1 adımında ise S3 upload stepi ekleyip önceki yazımda oluşturduğum s3 bucket ismini seçiyorum.

Yaptıklarımızı kısaca toparlamak gerekirse master branchine commit atıldığında otomatik olarak proje build oluyor. Build klasöründeki dosyalar artifact repositorye upload ediliyor. Bir sonraki adımda ise oluşturduğumuz s3 bucket’a upload ediliyor.

Fotoğraf kaynağı:https://www.xenonstack.com/blog/microsoft-azure-devops-pipeline/

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.