C Dili Tarihçesi

1.Giriş

C programlama dili 1972 yılında AT&T laboratuvarlarında Ken Thompson ve Dennis Ritchie tarafından geliştirilmiştir.C dili UNIX işletim sistemini geliştirmek amacıyla B dilinden türetilmiştir.Türetildiği yıllarda fazla yaygın olmayan dil, Brian Kernighan ve Dennis Ritchie tarafından yayımlanan “C Programlama Dili” kitabından sonra yaygınlık kazanmıştır.C dili günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.Öyle ki Windows,GNU/Linux,BSD,Minix gibi işletim sistemlerinin büyük bir çoğunluğu c dili ile yazılmıştır.Peki neden c dili bu kadar çok tercih ediliyor?

  • C, makine dili ile üst seviye diller arasında bir yerdedir.Bu yüzden hem sistem ile ilgili işleri hem de kullanıcıya yakın işleri birlikte yapabilir.
  • Makine diline yakın olduğu için hızlı çalışır.
  • Güçlü esnek ve gelişebilir bir dildir.
  • Çok yaygın olduğu için çok sayıda derleyici ve kütüphaneye sahiptir.
  • Gelişimini tamamlamış bir dildir.
  • Donanımdan bağımsız ve taşınabilir bir dildir.

Bu kadar etkili olan bir dil sadece Bell laboratuvarlarında kalmadı kısa zamanda yaygınlaşmaya başladı.Doğal olarak geliştiriciler ve kurumlar bu kodları kullanarak birbirinden farklı C dili yarattılar.Bu durum sistem yöneticilerini zor durumda bırakmaya başladı.Ortaya çıkan sorunu çözmek için ABD Ulusal Standartlar Enstitüsü ANSI duruma el koydu ve 1989 yılında ANSI C standardizasyonunu ortaya koydu.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.