Kategoriler
C

C Programlama Dili – Döngüler

Döngüler bir işi belirlediğimiz sayıda yapan kod bloklarıdır.Örneğin faktöriyel hesabı yapacaksak n tane sayıyı birbiriyle çarpmamız gerekecek.Burada çarpma işlemi n defa yapılacağından döngülere ihtiyaç duyarız.Döngülerde iki temel aşama vardır.Bunlardan ilki kontrol kısmıdır.İkincisi ise döngünün yapacağı iştir.Döngülerde kontrol kısmında hata varsa döngümüz çalışmayabilir ya da sonsuz döngü oluşabilir.Bu yazımda 3 döngüden bahsedeceğim.Bunlar; while,do while ve for yapılarıdır.

6.1)While Döngüsü

While döngüsünde bir kontrol ifadesiyle döngünün devam edip etmeyeceğine karar verilir.Süslü parantez içinde ise döngünün yapacağı işlemler olur.

Eğer döngüde tek satır kod çalışacak ise program 6.1’deki gibi tanımlanır.Aksi halde program 6.2’deki gibi bir tanımlama yapmalıyız.

Ekrana 5 defa “Merhaba Dunya” yazan program:

Çıktı:

[alert-success]Merhaba Dunya

Merhaba Dunya

Merhaba Dunya

Merhaba Dunya

Merhaba Dunya

[/alert-success]

Klavyeden girilen sayının faktöriyelini hesaplayan program

6.2)Do While Döngüsü

Do while döngüsü while döngüsü ile hemen hemen aynıdır.Aralarındaki fark ise while döngüsünde döngü şartı sağlanmıyorsa o döngü içerisindeki kod bloğu çalışmaz ama do while döngüsünde kod bloğu en az bir kez çalışır.

6.3)For Döngüsü

For döngüsü diğer iki döngü çeşidi ile aynı işleri yapabilir.Genellikle diğer iki döngü çeşidinden daha fazla kullanılır.

For döngüsünün genel yazım şekli;

While döngüsünde verdiğim örneklerin aynısını kullanacağım ki aralarıdaki fark daha iyi görülsün.

Ekrana 5 defa “Merhaba Dunya” yazan program.

Çıktı:

[alert-success]Merhaba Dunya

Merhaba Dunya

Merhaba Dunya

Merhaba Dunya

Merhaba Dunya

[/alert-success]

Klavyeden girilen sayının faktöriyelini hesaplayan program:

6.4)break komutu

Break komutu döngüyü durdurmak istediğimizde kullanırız.Örneğin ileri konularda anlatacağım diziler konusunda dizi içerisinde bir eleman ararken elemanı bulduktan sonra döngünün gereksiz yere çalışmasına gerek yok.İstediğimiz elemanı bulduğumuzda döngüyü durdurabiliriz.Nasıl kullanıldığına beraber bakalım.

Çıktı:

[alert-success]0

1

2

3

[/alert-success]

Yukarıdaki programda eğer sayımız 3’e eşit ise break komutu verdik yani döngüyü durdurduk.Eğer break komutu vermeseydik çıktımız ekrana 0 1 2 3 4 yazacaktı.

6.5)continue komutu

Continue komutu ise break komutunun tam tersidir.Döngünün devam etmesi halinde kullanılır.

 

0-100 arasındaki tek sayıları ekrana yazdıran program.(daha efektif şekilde yapılabilir ama continue komutu anlaşılsın diye bu şekilde yaptım)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.