Kategoriler
C

C Programlama Dili – Koşullu (Conditional) İfadeler

C ve diğer birçok dilde şartların sağlanıp sağlanmadığını kontrol etmek için if yapısı kullanılır.

5.1)If

If koşulumuzdan sonra tek bir satır komut çalışacaksa yukarıdaki gibi tanımlayabiliriz.Ama if koşulumuzdan sonra birden fazla komut çalışacaksa bunları süslü parantez {} içine almalıyız.
Hemen ufak birkaç örnek yapalım.

Kullanıcının girdiği değer 20’den büyükse ekrana girdiğiniz sayı 20’den büyüktür yazan program.

Klavyeden girilen karakterin ‘a’ olup olmadığını kontrol eden program.

Klayveden girilen sayının çift olup olmadığını bulan program.

 

5.2)If-Else

Bazı durumlarda sadece koşulun sağlandığına bakmak yetmez.Aksi durumda yaptıracağımız bazı işlemler işlemler olabilir.Bu durumlarda if-else yapısını kullanırız.Mesela program 5.5’de sadece sayının çift olduğu durumları kontrol ettik ama tek olduğu durumlarda işlem yapmadık.Şimdi if-else kullanarak tek olduğu durumda da ekrana girilen sayı tektir yazdıralım.

Girilen iki sayının birbirine bölünmesi işleminde de bir sayı sıfıra bölünemeyeceği için bunu kontrol edilmesi gerekir.Aşağıdaki örnekte bunu inceleyelim.

Çıktılar:

[one_half]5.7_cikti[/one_half][one_half_last]5.7_cikti2[/one_half_last]

Kullanıcının girdiği vize ve final notuna göre dersten kalıp veya geçtiğini ekrana yazdıran program(vize*0.4+final*0.6 sonucu 50’nin üzerinde ise geçti altında ise kaldı yazacak başka hiçbir şart kontrol edilmeyecek)

 

5.3)İç içe geçmiş yapılar

Şimdiye kadar öğrendiğimiz bilgilerle sadece iki durumu kontrol edebiliyoruz.Peki ikiden fazla durum söz konusu ise ve her duruma göre farklı bir işlem yapacak isek ne yapmalıyız? Bu gibi durumlar için iç içe geçmiş yapılardan yararlanırız.

5.3.1)İf-else if Merdiveni

Örnek kullanım

 

Klavyeden girilen iki sayıyı kıyaslayan program.

5.3.2)Switch-case ifadesi

Switch-case yapısı if-else if ifadesine benzer ama aralarında fark vardır.If-else if yapısında belirli bir aralığı kontrol ederken switch-case ifadesinde ise direk değerlerin bir şeylere eşit olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Dört işlem yapan bir program yazalım.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.